طراحی و اجرای سیستم آبیاری

طراحی و اجرای سیستم آبیاری بخشی بسیار مهم از طراحی و اجرای فضای سبز است که باید حتما به صورت حرفه ای و کاملا کارشناسی شده، انجام پذیرد. در واقع شبکه آبیاری قطره ای، هوشمند یا شبکه آبیاری بارانی و … نقش پایه فضای سبز را به خود اختصاص داده و همان قدر که وضعیت خاک و حاصل خیزی آن از اهمیت زیادی برخوردار است، باید سیستم آبیاری نیز به خوبی طراحی شده و در زمینه اجرای آن نیز کارشناسی کامل صورت بگیرد.

همان طور که از پیش بدیهی به نظر می رسد یکی از ضامن های اصلی حیات فضای سبز و دوام آن، سیستم آبیاری حرفه ای است که باید حتما به صورت حرفه ای پیاده سازی شده و به تمام گل و گیاهان، بذر و نهال و درخت های کاشته شده در فضای سبز، میزان آبدهی متناسبی صورت بگیرد. برخی از گیاهان نیازمند آبیاری هوشمند بوده و باید تنظیم آب به آن ها کاملا مهندسی شده، انجام پذیرد. برخی دیگر، نیازمند آبیاری قطره ای بوده و لازم است که از سیستم آبیاری قطره ای برای آن ها استفاده شود.

به هر ترتیب کارشناس باغداری و فضای سبز با در نظر گرفتن پیش زمینه کاشت گیاهان مختلف در هر بخش از فضای سبز، نوع سیستم آبیاری مورد نیاز هر یک از این بخش ها را تعیین کرده و به همان تناسب این سیستم را پیاده سازی خواهیم کرد.

اجرای سیستم آبیاری

طراحی و اجرای سیستم آبیاری با ترنم باران

در ترنم باران برای طراحی و اجرای سیستم آبیاری در سیستم های مختلف آن یعنی آبیاری قطره ای، آبیاری هوشمند، آبیاری بارانی و غیره انجام می پذیرد. به این شکل که ابتدا مطالعه درستی بر نقشه فضای سبز، محل کاشت گیاهان و محیط های خالی از کاشت، نوع گیاهان و شدت یا ضعف نیاز آن ها به آبیاری و غیره انجام شده؛ سپس در خصوص تعبیه نوع خاصی از سیستم آبیاری به صورت منفرد یا ترکیبی از سیستم های آبیاری جداگانه، تصمیم گیری خواهد شد.

پس از آن نوبت به طراحی و اجرای سیستم آبیاری می رسد که باید مطابق با آن، تجهیزات مورد نیاز آماده سازی شده و در مراحل بعدی نقطه به نقطه سیستم آبیاری اجرا گردد. طراحی ابتدایی و اجرای نهایی این سیستم نیازمند یک کار کارشناسی بوده و لازم است که حتما به وسیله نیروهای کاملا حرفه ای و دارای سابقه و تجربه این کار انجام شود.

به یاد داشته باشید که سیستم آبیاری بهینه می تواند ضامن ماندگاری فضای سبز شما بوده و در صورتی که سیستم آبیاری به گونه ای کامل و بدون نقص طراحی و اجرا نشود، بخشی از فضای سبز شما که می تواند بخشی کوچک یا بزرگ باشد، از دریافت مناسب آب بی بهره خواهد بود.

به جز آن حتی اگر از این نقصان ها با اطلاع هم باشید، لازم است که هر روز و حتی روزی دو بار (بسته به نیاز گیاهان)، برای رفع نقص آبیاری شخصا اقدام کرده و محل های گفته شده را به صورت دستی آبیاری نمایید. چنین چیزی به راستی آزاردهنده خواهد بود و در صورتی که انجام آن از قلم بیفتد، احتمال آسیب رسیدن به گیاهان به لحاظ کم آبی یا بی آبی، وجود خواهد داشت.

از این روی اجرای دقیق و استفاده از تجهیزات درجه ممتاز، به جهت ماندگاری و بی اشکال کار کردن طولانی مدت، از اهمیت زیادی برخوردار است. این چیزی است که در مراجعه به یک تیم متخصص دریافت کرده و حتما در اجرای سیستم آبیاری شما، از تجهیزات مرغوب و درجه یک استفاده می شود.

کلام آخر

ترنم باران این اطمینان را به مشتریان خود می دهد که ضمن استفاده از تجهیزات آبیاری درجه یک و ممتاز، در اجرای آن نهایت کارشناسی را به کار برده و از هدررفت آب یا تضعیف موقعیت برخی گیاهان جلوگیری کامل به عمل بیاورد. چنین چیزی به شما این امکان را می دهد تا فضای سبز خود را برای مدتی طولانی زنده و تازه نگاه داشته و از جهت آبیاری فضای سبز، هیچ ضربه ای نخورید.

فهرست